Mrkev
U nás je mrkev běžnou součástí našich jídelníčků. Přidává se do kaší, polévek, salátů a užívá se jako příloha k masu. Neexistovala by bez ní svíčková nebo kvalitní vývar. Mrkev ale není pouze chutnou zeleninou, obsahuje totiž spoustu vitaminů a minerálů, které jsou pro nás moc důležité.
Mrkev má svůj původ v jižní Asii, konkrétně v Afghánistánu, Pákistánu a Íránu. Zde se stále vyskytují plané druhy mrkve, které neprošly kultivací. Historie rozšíření mrkve do zbytku světa není stále příliš jistá. Předpokladem ale je, že během desátého století se rozšířila do zbytku světa přes Středomoří.
Mrkev chutná výborně syrová, jako součást salátu, ale také po tepelné úpravě. Výborná je jako součást polévek, kde se kombinuje klasicky s celerem a petrželí. Chutná je mrkev i pečená, dušená a vařená jako součást masitých pokrmů. Obsahuje spoustu provitaminu A, který je důležitý pro dobrý zrak. Dále v ní najdeme vitaminy skupiny B, vitamin C, E, H, kyselinu listovou, pantotenovou, křemičitou, různé silice a stopové prvky. Z nich stojí rozhodně za zmínku hořčík, draslík, sodík, vápník, fosfor, mangan, železo, síra, zinek a měď. Mrkev je zásadotvorná a pomáhá tak odkysličit organismus.
Mrkev je výborným zdrojem betakarotenu, který působí jako antioxidant a to velice silný. Omezuje totiž škodlivé působení volných radikálů, které vyplavuje pryč z našeho těla. Konzumace mrkve výrazně snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny. Betakaroten v mrkvi je dobrý k ochraně očí, kostí a zubů. Jen si nezapomeňte do pokrmu vždy přidat trochu tuku – betakaroten je totiž rozpustný v tucích. Mrkev je používaná i v lidovém léčitelství, kde se užívá proti nervozitě, při astmatu, kožních problémech a při nemocech jater a střev. Mrkev pomáhá zvyšovat odolnost organismu, pomáhá zbavit se zácpy, posiluje srdce a cévy. Doporučuje se také těhotným ženám, protože podporuje vývoj dětí.