Vitaminy v brokolici
Brokolice je jednou z nejoblíbenějších košťálovin. Brokolice je chutná zelenina, která se dá připravit na spoustu způsobů. Její pravlastí je Apeninský poloostrov, kde byla před 2 tisíci lety vyšlechtěna z divokého zelí. Do zbytku světa se začala šířit až na počátku 20. století. U nás v Čechách je trvale zapsána až posledních několik desítek let.
Brokolice patří do čeledi brukvovitých. Pěstuje se od tmavě zelených druhů až po tmavě fialové. Nejvíce se brokolice pěstuje v Itálii, Francii, Číně, Indii a USA. Nutričně je brokolice jednou z nejhodnotnějších zelenin vůbec. Obsahuje vysoké množství vitaminu C, betakarotenu, vitaminu B9, vitaminu E, vitaminu K, draslíku, vápníku a vlákniny. Z minerálních látek je to dále také fosfor, hořčík, železo, zinek a síra. Vlákniny se v brokolici nachází 2, 5 – 3 g ve 100 gramech. Brokolice působí díky vláknině, vitaminům a antioxidantům proti vzniku některých druhů rakoviny a proti kardiovaskulárním chorobám. Vláknina navíc podporuje činnost střev a působí tak proti zácpě. Bohužel takové množství vlákniny může u citlivých jedinců způsobit silné nadýmání. Největší množství vlákniny se nachází v jejich stoncích. Pokud vás brokolice nadýmá, zaměřte se raději jen na růžičky.
Brokolici je nejhodnotnější jíst za syrova, protože jen tak si uchová maximum cenných látek. Můžeme ji ale také vařit v páře, kdy ztratí minimum živin. A jak lze brokolici ještě upravovat? Lze ji vařit, péct, smažit i zamrazit. Hodí se do zeleninových salátů, polévek, masových směsí i jako příloha. Výborná je brokolicová polévka nebo zapečené brambory s brokolicí.