Třešně plné vitaminů
Třešně jsou výborné a nutričně vyvážené ovoce, které svým složením dokáže posílit naši imunitu. Už po mnoho let lidé věří, že pomáhají bojovat s mnoha nemocemi a preventivně působit proti různým neduhům.
Třešně obsahují až 80% vody, 14% sacharidů, vlákninu, vitaminy a minerálů. Jedná se zejména o vitamin C, provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin E, draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, fosfor, selen a mangan. Třešně samozřejmě obsahují také cukry, z nichž je nejvíce zastoupena fruktóza. V minimálním množství naopak v třešních najdete tuky a proteiny. Třešně v sobě ukrývají také organické kyseliny (jablečnou, jantarovou a citrónovou), které dokážou pročistit krev a podpořit trávení. Pokud sníte za den 100 g třešní, dodáte svému tělu 10% doporučené denní dávky vlákniny. Třešně působí mírně projímavým účinkem. Ovšem pokud se po nich řádně nenapijete – to potom působí silně projímavě a můžou vás trápit i silné křeče břicha. Třešně snižují hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Flavonoidy obsažené v třešních mají odvodňující a antioxidační účinky.
Třešně je nejlepší jíst samozřejmě syrové, tak jak jsou – uchovají si maximum zdravých látek. Ovšem pokud se vám jich urodí více, než stačíte sníst, můžete si je i zamrazit, udělat kompot, šťávu nebo džem. Třešně vyvolávají vysoký pocit zasycení, takže si zaplácnete žaludek zdravým ovocem plným vody a vitaminů. Třešně mají očistný účinek, neobsahují skoro žádný sodík ani tuky a pomáhají tak snižovat váhu. Až 50% všech sacharidů v třešních tvoří fruktóza a tak je pomohou bez starosti jíst i diabetici, kterým navíc pomáhají snižovat hladinu krevního cukru. Třešně se doporučují při dně, artróze, revmatické artritidě, arterioskleróze, chronické zácpě i při onemocnění jater a srdce. Pomáhají dokonce i při rekonvalescence a nemocem srdce.