Minoxidil – pro a proti
Minoxidil je látka, která pomáhá léčbě androgenní alopecie a obnovuje růst vlasů. Na jeho účinek spojený s obnovou růstu vlasů se přišlo zcela náhodou, protože tato látka byla původně používaná na léčbu vysokého krevního tlaku.
Minoxidil je dostupný ve formě 2% a 5% roztoku, který se aplikuje přímo na pokožku hlavy. Jedná se o přípravek, který je dostupný bez předpisu, ale výrazně se doporučuje konzultovat jeho používání s ošetřujícím lékařem.
Jak to vlastně funguje?
Minoxidil je lokální léčivo, které se aplikuje přímo na postiženou oblast – tedy na hlavu, kde dochází k nedostatečnému růstu vlasů. K obnově růstu vlasů dochází obvykle po minimálně 4 měsíční kůře, kdy je minoxidil používán 2x denně. Dle výsledků studií funguje tento lék nejlépe u lidí, kteří mají méně než 30 let a netrpí padáním vlasů déle než pět let.
Minoxidil zastavuje padání vlasů a obnovuje růst vlasů pouze v době používání. V případě, že přestanete tento lék užívat, postupně z vašeho těla vyprchá a během následujících 6 – 12 měsíců dojde k obnovení původního stavu, tedy toho nežádoucího stavu před léčbou. Řešení léčby padání vlasů touto formou tedy zdaleka není trvalé, a proto je nutné zvážit veškerá „pro“ a „proti“, abyste nelitovali své rozhodnutí. Nejedná se totižto o přírodní, a už vůbec ne levný přípravek.
Minoxidil a jeho nežádoucí účinky
Veškeré medicínské přípravky mají vedlejší účinky, které se u jistého vzorku pacientů mohou projevit. Minoxidil není výjimkou. Mezi ty „méně problematické“ nežádoucí účinky patří podráždění a svědění pokožky hlavy, tvorba lupů, nebo nedostatečná kvalita nových vlasů.
Pokud se ale u vás objeví v průběhu léčby minoxidilem potíže s dýcháním, otékání obličeje, rukou, nohou, bolesti v oblasti hrudníku, nebo zrychlení tepu srdce, měli byste tento stav neprodleně konzultovat se svým lékařem.
Na co myslet, než začnete užívat minoxidil?
Tento medicínsky přípravek musí být užíván denně. Pokud přestanete minoxidil pravidelně aplikovat, účinná látka z vašeho těla postupně vyprchá. V nejbližších 6 – 12 měsících se s největší pravděpodobností můžete opět „těšit“ na padání vlasů a lysinky, které se vám budou na hlavě tvořit.
Máte-li problémy se srdíčkem, doporučujeme používání této látky konzultovat s lékařem. Jedná se sice o volně dostupný prostředek určený k léčbě padání vlasů, nicméně nežádoucí účinky této látky zasahují celý kardiovaskulární systém.
Ženám se nedoporučuje používat minoxidil v kombinaci s léky s obsahem estrogenu (například hormonální antikoncepce), dále v případě plánovaného nebo probíhajícího těhotenství. Navíc, tato látka může způsobit růst nežádoucího ochlupení v oblasti obličeje – a po tom zcela jisté žádná žena netouží.
Jaké jsou jiné řešení v boji proti padání vlasů?
Jestli se rozhodnete, že vyhazovat peníze za chemický prostředek, který nemá trvalé účinky a může vám způsobit spoustu nepříjemnosti, není pro vás ta správná volba, zkuste se podívat na kosmetické přípravky, které sice neobnoví růst vašich vlasů, ale spolehlivě zamaskují přiznaky padání vlasů. Jedním z takových „pomocníků“ je VOLLUMA – vlasy ve spreji. Tento přípravek garantuje zahuštění vlasů díky mikrovláknům, které jsou uzavřené ve spreji a připravené na okamžitou aplikaci. Vybrat si můžete z několika barevných odstínů a bez vedlejších účinků zahustit své vlasy v pohodlí svého domova.