Lilek v kuchyni
S lilkem lze v kuchyni přímo kouzlit. Jedná se o velice hodnotnou a chutnou zeleninu, která má spoustu využití. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálů a zároveň málo kalorií, což z lilku dělá pravý poklad.
Lilek díky svému složení pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Dříve lilek platil za silné afrodisiakum, a i dnes mnoho lidí věří, že dokáže přivolat touhu. Jelikož obsahuje lilek velké množství betakarotenu, doporučuje se zejména v letních měsících, kdy je naše pokožka vystavena slunečnímu záření. Vitamin A navíc působí blahodárně na náš zrak, posiluje obranyschopnost a je důležitý pro správný vývoj dítěte. Tato zelenina navíc obsahuje vitamin B3, B5, B6 a B9 a také množství vitaminu C. Vitamin C se doporučuje zejména k posílení imunitu v době zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení. Vitaminy skupiny B jsou skvělé pro naše nervy a zvyšují psychickou odolnost. Lilek je také výborným zdrojem draslíku, hořčíku, železa, manganu a zinku. Jelikož se v lilku nachází až 90 % vody, je tato zelenina vhodná i pro ty, kteří drží redukční dietu nebo si jen hlídají svou váhu. 100 g lilku má pouhých 35 kcal. Dobrá zpráva je, že lilek má v sobě hodně pektinu, který příznivě působí na peristaltiku střev a zlepšuje stav střevní mikroflóry. Lilek působí jako antioxidant, takže odvádí z těla toxické látky a působí preventivně proti vzniku některých druhů rakoviny. Nejvíce vitaminů a minerálů se jako u ostatních druhů zeleniny a ovoce nachází těsně pod slupkou. Pod slupkou lilku se nachází rutin, který dokáže zpevňovat cévy.
Při kuchyňské úpravě se doporučuje lilek neloupat. Slupku můžeme bez problémů sníst, naopak je pro naše tělo přínosná. Nikdy ale lilek nejezte syrový, bylo by vám po něm špatně. Upravovat můžete ale lilek různými způsoby. Lze ho vařit, dusit, grilovat nebo zapékat. Lilek má svůj původ v oblasti Indie. Než se ale dostal k nám, chvíli to trvalo. Největší lahůdkou jsou malé lilky, které mají průměr 5 – 8 centimetrů. Větší a starší plody mohou být vodnaté a hořké. Ideální je zpracovávat co nejčerstvější plody, protože lilek snadno podléhá změnám teplot a hnije. S historií lilku se pojí jedna zajímavost. Ke konzumaci se používají teprve něco málo přes 50 let. Dříve totiž mezi lidmi kolovala pověra o tom, že pojídání lilku způsobuje šílenství a malomocenství. Přitom je uznávanou a oblíbenou zeleninou.