Kysané zelí jako lék

Během podzimu je naše tělo vystavené virům a bakteriím a naše imunita je tak v každodenním zápřahu. K tomu, aby dobře fungovala, potřebuje však dostatek vitaminů a minerálů, které můžeme doplňovat pomocí citrusů. Úplně nejlepším zdrojem je však staré dobré zelí vypěstované v našich podmínkách.

 

Zelí můžeme jíst buď syrové, kvašené nebo tepelně zpracování. Tím nejzdravějším způsobem je podle odborníků kvašení zelí. To se hodí pro každého a může být dokonce i součástí redukční diety. Zelí se pěstuje už více než 4 000 let. Jeho prapůvod můžeme hledat na západním pobřeží Středozemního moře a na pobřeží Antlantského oceánu. Velmi oblíbené bylo zelí ve starověkém Egyptě, kde mělo prý božskou sílu. Sílu kysaného zelí uznávali také staří Řekové a Římané, kteří ho užívali k léčbě žaludečních vředů a dokonce i moru. V 16. století bylo kysané zelí oblíbené jako prevence proti nedostatku vitaminu C. Zejména v naší zemi má kysání zelí dlouholetou tradici. Díky pravidelné konzumaci kysaného zelí můžete předejít depresivním stavům, infarktu, mrtvici, diabetu a dalším civilizačním onemocněním.

 

Kysané zelí obsahuje velké množství provitaminu A, vitaminu C, E, K a také vitaminů skupiny B. Najdeme v něm také hodně minerálů, jako je například draslík, fosfor, vápník, železo, zinek, síru a magnézium. Kysané zelí obsahuje důležité fotochemikálie, které působí protinádorově a jako antibiotikum. Dále v kysaném zelí najdeme enzymy, aminokyseliny a hořčičný olej. Díky aktivitě bakterií kyseliny mléčné má kvašené zelí více vitaminu C než zelí čerstvé. Už 200 g kvašeného zelí pokryje potřebu denní dávku vitaminu C. Kromě toho kysané zelí obsahuje i kyselinu listovou, která zlepšuje využití vitaminu C v těle. Během procesu kvašení se v zelí vytváří velké množství kolinu (který je součástí komplexu B), jenž hraje důležitou roli v metabolismu tuků a snižuje hladinu tuků v krvi. Kysané zelí se užívá dokonce i v lidovém léčitelství. Pravidelná konzumace zelí pomáhá regenerovat poškozenou střevní sliznici. Šťáva z kysaného zelí působí blahodárně na střevní mikroflóru. Probiotické bakterie kyseliny mléčné brání množení patogenních bakterií. Zelí stimuluje peristaltiku střev, čímž pomáhá bojovat proti chronické zácpě a vylučovat toxické látky z těla ven. Má také močopudné účinky. Konzumace kysaného zelí snižuje hladinu krevního cukru v krvi a také snižuje cholesterol. Jedním z největších pozitiv kysaného zelí je prevence proti nádorovým onemocněním, a to zejména proti nádorům jater, plic, tlustého střeva prsou.

Comments are closed.

Přihlášení / Registrace
OK 365 – Internetový magazín
Rubriky
Archiv