Špenát
Zelenina, kterou malé děti nemají rády. Zelená barva jídla často v dětech evokuje nelibost. Kolikrát je jedinou možností špenát ukrýt do těstovin, aby si ho děti nevšimly. Během dospívání a v dospělosti někteří z nás špenát vezmou na milost a to už toho důvodu, že si uvědomíme, jak je špenát zdravý a prospěšný.
Kdysi se říkalo, že špenát má hodně železa, ale pak se zjistilo, že se kdosi spletl a umístil desetinnou čárku o pouhé jedno místo vedle, a mýtus byl na světě. No, špenát železo obsahuje, ale ne zas tolik, a pak, naše tělo to špenátové železo neumí tolik využít jako z některé jiné listové zeleniny. Prý by to mohlo být velkým množstvím kyseliny šťavelové s fosforečnanů. Jen kvůli železu se tedy do špenátu nutit nemusíte. Má však, ale opravdu velké množství kyseliny listové. Ta patří do skupiny vitaminů B. Tělo ji potřebuje, aby lépe využilo bílkoviny ze stravy. Budoucí maminky ji také velmi potřebují, aby miminko prospívalo. Špenát neutají, že obsahuje zelené barvivo chlorofyl. A ten prý působí jako blokátor zhoubných nádorů. Špenát má taky spoustu karotenoidů, doporučuje se tedy kuřákům, aby aspoň trochu zmírnili negativní účinky své vášně. Je v něm i hodně luteinu – to je taková podmnožina karotenoidů. Co umí? Pomáhá chránit oči před degenerací a před různými zákaly. Na o vitamin A působí dobře na sliznice i na pleť. N, dámy, nenutím vás, abyste se zmalovaly nazeleno – prý lépe než krémy pomůže vitamin A zevnitř.
Připravit špenát můžeme klasicky – na zpěněnou cibulku vložíte mražený špenát, rozdusíte, přidáte smetanu nebo rostlinnou smetanu s utřeným česnekem a solí a trochu rozmíchané kukuřičné moučky. Jindy zas můžete přidat trochu sójové omáčky a orientální koření – zázvor, kardamon. A nebo si můžete čerstvé listy jen tak orestovat a přidat k jakémukoliv jídlu, třeba k tofu nebo k amoletám.
Čerpáno z knihy: Všechno je dobré (Hanka Synková)