Jaro – čas na saláty

Hlávkový salát tvoří z 90 % voda. Z toho důvodu obsahuje velmi málo kalorií. Zároveň obsahují vysoké procento živin včetně vitaminu C, betakarotenu, železa a vápníku. Výživové látky se samozřejmě liší v závislosti na druhu salátu. Závisí to také na čerstvosti salátu a době růstu. Jelikož saláty obsahují velmi málo kalorií, jsou vhodné pro redukční dietu. Samozřejmě to platí pouze tehdy, pokud salát nezalijete litrem majonézy.

 

Listové saláty jsou cenným zdrojem folátu, který je důležitý hlavně pro těhotné ženy a pro ženy, které těhotenství teprve plánují. Foláty totiž dokážou zabránit vzniku některých vývojových poruch (např. rozštěp páteře). Salátů existuje celá řada. Hlávkový salát stojí v žebříčku oblíbenosti na prvním místě. Salát, který se pěstuje venku má robustnější hlávku a také daleko plnější chuť. Na zahrádce vypěstované saláty mohou vážit až půl kilogramu. Saláty, které se pěstují ve skleníkách a dostávají se na pulty supermarketů, většinou váží kolem 100 g. Kvalitu salátu poznáte podle sytě zelených vnějších listů a pevné hlávky. Sytě zelené listy se tvoří při ideálních světelných a tepelných podmínkách. Saláty ze skleníků se zpravidla prodávají zabaleny ve foliích, aby se zabránilo nadměrnému odpařování vody. Saláty zůstávají čerstvé pouze velmi krátkou dobu, protože jsou citlivé na okolní prostředí a teplotu. Také citlivě reagují na etylen, který uvolňují ovocné plody během skladování. Snažte se proto neskladovat salát v blízkosti ovoce, a zvláště ne jablek, které uvolňují etylen ve velkém množství.

 

Různé druhy salátů:

Batavia

Batavia je nový typ ledového salátu, který lze pěstovat i v červené barevné variantě. Tento salát vytváří hlávku a chutná podobně jako salát ledový. Jen není tak křupavý. Dá se sehnat po celý rok.

 

Kadeřavý salát

Jedná se o křížence salátu hlávkového, který pochází z Nizozemska. Vyznačuje se nasládlou chutí.

 

Ledový salát

Ledový salát při růstu vytváří velké uzavřené pevné hlávky a v porovnání s hlávkovým salátem váží 3x více. Pokud ho zabalíte do fólie, v chladničce vám vydrží dokonce až 2 týdny. Jeho lesklé listy jsou pevné a křupavé, mívají většinou světle zelenou nebo sytě zelenou barvu.

 

Listový salát

Tento salát nevytváří hlávku a nabízí se v mnoha barvách i tvarech, od kulatých a oválných listů, přes listy členěné a celistvé.

 

Lollo rossa a Lollo bionda

Patří do skupiny salátů, kterým se listy odlupují a stále dorůstá. Největšími producenty jsou Francie, Itálie a Nizozemsko. Obě odrůdy jsou lehce nahořklé.

Dubový salát

Dubáček se pěstuje hlavně na polích od května do října v červené a zelené podobě a je oblíbený pro svou dekorativní strukturu listů, připomínající listy dubu. Chutí připomíná ořechy. Jeho trvanlivost je velmi nízká. Obdobou tohoto druhu je salát Harlekýn.

 

Římský salát

Římský salát je velmi podobný hlávkovému salátu. Největšími producenty jsou Španělsko, Francie, Rakousko, Itálie a Nizozemsko. Římský salát má pevnější listy, než salát hlávkový, proto má také větší trvanlivost.

Comments are closed.

Přihlášení / Registrace
OK 365 – Internetový magazín
Rubriky
Archiv