Jarní počasí už je za dveřmi
Počasí v dalších dnech už nebude v nižších nadmořských výškách v žádném případě a ve středních nadmořských výškách převážně připomínat zimu. Na horách ovšem ještě setrvají výborné sněhové podmínky a tak všichni, kteří si ještě chtějí užít v letošní zimní části roku zimních sportů mají možnost vyrazit na hory, což je v současných týdnech kdy probíhají v ČR postupně jarní prázdniny vhodné. Počasí dalších dnů bude postupně připomínat tzv. před jarní období. Nebude už se jednat většinou o tak studené počasí, ale zároveň nemůžeme čekat pravé jarní teploty, tj. teploty na 15°C či teploty této hodnotě se blížící na četných místech ČR. Občas dojde zajisté ke krátkodobé změně cirkulace a nastane mírné ochlazení s tím, že se ráno budou většinou objevovat mírné mrazy, záviset budou na množství oblačnosti, které bude značně proměnlivé. V oblasti front očekáváme velkou oblačnost a srážky, jinak oblačno a místy přeháňky a v přechodných výběžcích tlakové výše naopak až slunečno.
Střídavé počasí v západním proudění
Další sedmidenní období bude ve znamení střídání jednotlivých frontálních vln v převážně chladném západním proudění s přechodnými výběžky tlakové výše. V překladu do předpovědi počasí to znamená převládající oblačné počasí místy se srážkami, které bude občas přerušeno zataženým počasím s četnějšími srážkami na frontách a občas naopak slunečným počasím ve výběžku tlakové výše. Frontální vlny budou v západním proudění postupovat rychle a protože se bude jednat většinou o studené fronty, budou mír úzký oblačný a srážkový pás, proto deštivé počasí nebude panovat dlouho, stejně jako to pěkné. Srážek tedy nestačí spadnout mnoho, i když srážková činnost bude poměrně častá. V současné době se objevují trvalé srážky na JV/V našeho území v důsledku částečného vlivu tlakové níže se středem nad Itálií, která se bude vyplňovat. Za ní se do střední Evropy rozšíří hřeben vyššího tlaku vzduchu a proto můžeme očekávat zejména závěr týdne slunečný až polojasný bez srážek.
Jaký bude březen, jsou výhledy na jaro jako celek?
Dne 1. března 2015 začíná klimatologicky jarní období, které potrvá přesně tři měsíce. Ukončují se a vyhodnocují statistiky za minulou sezónu, tj. za zimní a přechází se na nové období. Na toto období se činí také různé výhledy dle současného stavu atmosféry, které spočítají klimatické modely. V dnešní době se tedy můžeme rámcově dozvědět, jakým směrem by se mělo počasí v dalším měsíci či tříměsíčním období ubírat. To „jakým směrem se bude ubírat“ si vykládejme jedině tak, že tyto výhledy jsou schopny naznačit zda bude období na srážky bohatší nebo chudší než je běžný dlouhodobý normál či zda bude více méně odpovídat tomuto průměru a teplotně též zda bud vykazovat nějakou odchylku od normálu, případně jak velkou a nebo zda bude odpovídat normálu. Zajisté je nuzné počítat s tím, že se bude atmosféra mění a pokud má cenu činit dlouhodobé výhledy, tak nanejvýše třicetidenní, dále jsou výhledy už hodně náchylné na změny, neboť se atmosféra udělá za 15-30 dnů často obrovský pokrok a je nutné vycházet z nově naměřených hodnot, které při aktualizaci další výhled mohou i výrazně změnit.
Přesto se alespoň pro zajímavost podívejme, jak vidí současné modely jarní období, detailněji se budeme zabývat následujícím měsícem, tedy březnem, v němž jistě většina z Vás už očekáváme nástup jarního počasí, kdy postupně začíná nové vegetační období, postupně přestává počasí připomínat zimní ráz a přecházíme na jarní počasí, i když v poslední době to není rozhodně pozvolný přechod, ale naopak občas přejdeme téměř rovnou na letní ráz počasí a za několik dní je tu zpět zima. To jsou tzv. výkyvy teplot a rozkolísanost počasí, s níž je nutno počítat vlivem změn klimatu. V letošním březnu by podle všeho, klimatologické výhledy a stav na Zemi (sluneční skvrny a aktivita zejména) mělo přijít skutečně již pravé jarní počasí, alespoň od středních výšek níže a zima by se vrátit již neměla, byť v počasí není nikdy nic 100%.
Dle serveru Accuweather by mělo být jarní období v ČR mírnější a sušší, zejména do západní části ČR by se měly dostávat silnější bouřky, které budou panovat zejména v Německu a ve Francii. Podobně jako na našem území bude v severní Evropě mírnější a sušší počasí, naopak v SV/V chladné. Kde bude více srážek? Zpočátku na západě Evropy a v jihozápadní Evropě, kde bude počasí postupně spíše sušší. A srážkově bohaté bude po většinu období v jižní Evropě a také nad Itálií, Maďarskem, Rumunskem, Chorvatskem, ale i Slovenskem, kde hrozí i povodňové situace.
Model CFS: Teplotně vidí model jarní období spíše průměrně s tím, že jeho počátek bude slabě nadprůměrný. Teplejší počasí než činí průměr očekává stále v S/SV Evropě. Spíše než podnormální budou teploty i u nás normální až slabě nadnormální při určitém vývoji prognózy.
Srážkově bude období jako celek též průměrné, neboť zpočátku se bude jednat o mírný podprůměr (první měsíc jara) a ve zbytku období by mělo být dle současného výhledu počasí slabě srážkově nadnormální, čímž by došlo k vyrovnání onoho deficitu z března, ale také zároveň i z února. Díky dostatečným zásobám vody ve sněhu od vyšších poloh, (oproti loňsku) který bude během března již odtávat, by nemělo hrozit sucho či nedostatek vodnosti toků s výjimkou nížinných menších toků.
A model IRI potvrzuje teplotní nadprůměr jarních měsíců březen až květen a spíše naopak vidí období jako celek teplotně nadprůměrný, oproti modelu CFS či oproti serveru Accuweather. Srážkově předpovídá ve většině Evropy toto období jako průměrné.