Jaké jsou etické standardy výrobců outdoor vybavení?
Pokud se setkáte s označením česká firma či český výrobce, pak to nemusí znamenat, že uvedená společnost vyrábí produkty v ČR. Zveřejněný průzkum tvrdí, že mezi 47 českými outdoorovými a sportovními firmami se některé společnosti prezentují jako čeští výrobci i v případech, kdy většina jejich výrobků pochází odjinud. My pak často nemáme ani šanci poznat, zda ten či onen kus oblečení prošel šikovnýma českýma ručičkama za pomoci šicího stoje.
Průzkum mapoval, kde společnosti vyrábí a jak si hlídají pracovní podmínky při výrobě svého zboží. Dále vyplývá, že ze sledovaných společností vyrábí alespoň část produkce v ČR 37 z nich, avšak zbytek společností vyrábí i v Asii. Jasným závěrem dnes průzkumu je, že označení „česká firma“, dokonce ani „český výrobce“ nemusí znamenat, že uvedená společnost zde skutečně vyrábí. Pokud budete chtít dohledat informace o původu produktů, zjistíte, že je to takřka nemožné. Některé společnosti se nejspíš obávají toho, že přijdou o zákazníky, kteří by zjistili, že se jejich zboží nevyrábí pouze v České republice, i když se prezentují jako čeští výrobci.
Z průzkumu, který se konal v roce 2011, vyplynulo, že u většiny společností k žádnému progresu nedošlo. Už tenkrát se přišlo na to, že jejich etikety udávající ryze českou výrobu nejsou úplně tak pravdivé, jak tvrdí. Rozdíl je akorát v tom, že tenkrát se řešilo cirka 13 firem, teď je jich čtyř násobně více. Jenom dvě firmy, a to Alpine Pro a Direct Alpine, mají sepsané etické standardy, kterými se výroba v oblasti pracovních podmínek řídí. A tyto dvě společnosti jsou také jedny z málo, které z průzkumy dopadly nejlépe.
Většina běžného, ale i outdoorového oblečení vzniká v Asii za špatných pracovních podmínek. Z celé řady celosvětových výzkumů vyplývá, že pracující v tamních továrnách dostávají velice nízké mzdy, které jim neumožňují důstojně se uživit a udržují je tak v chudobě. Jsou nuceni pracovat až 16 hodin denně 6 dní v týdnu. Jsou jim zadržovány mzdy, aby nemohli továrnu opustit.